Master/Owner = Pán/Pániček – základné označenie vlastníka psa. Zhoda s označením dominanta vo fetiš prostredí taktiež naznačuje, že v Puppy Play preferuje aj BDSM aktivity. Ak by sme chceli párovať, potom Pán plne vlastní psa. Pániček – v slovenčine sa pre psov vôbec nevžil doslovný preklad Vlastník, takže použime Pániček, aj keď samozrejme Pán je tiež dobrý preklad. Zdrobnený výraz Pániček naznačuje, že v Puppy Play preferuje skôr hry, maznanie a staranie sa. Pri párovaní by sme k Páničkovi teda dosadili šteňa.
Handler/Psovod = Môže ale nemusí byť Pán/Pániček, tréner – jeho úlohou je viesť psa a zabezpečiť bezpečnosť a pohodu psa počas aktivity/hry/lekcie. Môže to byť osoba, ktorá psa nevynutne nevlastní, ale v aktuálnej chvíli sa oň stará.
Trainer = Tréner – zameriava sa predovšetkým na výchovu psa, učenie príkazov, trestanie. Profesný výraz okrem iného naznačuje, že sa príliš neorientuje na city a na dlhodobejšie vzťahy a mohli by sme ho teda spárovať s K-9.
Pup/Puppy = Šteňa – jeden z hlavných pojmov. Šteňa je psík ktorý je hravý, veselý, často strká svoj ňufák aj tam kam by nemal ☺ Občas sa mu prihodí malá nehoda, občas má „záchvat“ neposlušnosti a dráždenia Pána aj iných psíkov, ale vždy zázračne z toho vyjde bez ujmy. Šteňa berie Puppy Play ako formu hry a zábavy. V neskorších štádiách – tak ako tomu už býva, sa zo šteňaťa postupne môže stať dospelý pes. Niektoré šteňatá ale zostanú tými bezstarostnými veselými klbkami navždy.
Dog/Doggo = Pes – dospelý pes, ktorý je (aspoň do tej miery do akej to ide) rozvážny, rozumný a má istý tréning a návyky.
K-9 = Tento výraz označuje špeciálne cvičené psy. K9 by mal svojho Pána/Trénera počúvať na slovo a dokonale s ním spolupracovať.
Fenka/Omega = šteňa/pes prioritne zameraný na sex.
Alpha = v hierarchií svorky je tento pes vodca. Alphu poslúcha celá svorka, v čase Pánovej neprítomnosti svorku riadi a je za ňu zodpovedný. Alphu si Pán alebo svorka môžu určiť, alebo sa prirodzene ňou stane ten pes, ktorého svorka najviac rešpektuje.
Beta = druhý „najdôležitejší“ člen svorky (gama, delta, omega atď…)
Pack member = Člen svorky – aj keď monogamia je stále normou vo väčšine sveta, pri Puppy Play to nie je také obvyklé. Častá je naopak skupina viacerých psov pod jedným či dvoma Pánmi, najmä pokiaľ sa jedná o hravé šteňatá. V tom prípade sa teda dodržuje termín svorka, niekedy aj Puppy rodina.
Stray = Zblúdilý pes – výraz nehovorí nič o povahe psa, len označuje psa, ktorý nemá Pána. Je ale bežné, že sa šteňatá bez Pána schádzajú v spoločnosti s kamarátmi ako svojou svorkou a preto by pre seba výraz Stray nepoužili.
Collaring – V Puppy Play má obojok špecifický význam, ktorý symbolizuje vzťah medzi Pánom a psom. Napriek tomu že obojok je často vnímaný ako psí doplnok, jeho rola v Puppy Play môže byť oveľa dôležitejšia. Ale o tom už viac nabudúce ☺